A membránlipid környezet hatása sejtpenetráló peptidek hatékonyságára

Míg a sejtmembrán áthatolhatatlan a nagy és hidrofil molekulák számára, beleértve a legtöbb terápiás hatású vegyületet is, a sejtpenetráló peptidek (CPP-k) képesek átjutni ezen az akadályon anélkül, hogy sejtkárosodást okoznának, még akkor is, ha kapcsolt molekulákat, így különféle gyógyszereket hordoznak. Ez a sajátosság teszi a CPP-ket alkalmassá arra, hogy gyógyszereket és más vegyületeket juttassanak sejten belüli célpontokhoz vagy a vér-agy gáton keresztül. Mivel a sejtekbe történő belépési mechanizmusok, beleértve az energiafüggetlen közvetlen transzlokációt és az energiafüggő endocitotikus folyamatokat is, magukban foglalják a sejtmembránokon keresztül történő permeációt, a membránok általános biofizikai tulajdonságai jelentősen befolyásolhatják a sejtekbe való felvétel hatékonyságát, és ezáltal a CPP-kargó komplexek biológiai hatásait és terápiás potenciálját. Dr. Kovács Tamás, Prof. Nagy Péter és munkatársaik áttekintő tanulmányukban összefoglalták a CPP-k sejtekbe történő belépési mechanizmusait és azokat az általános elveket, amelyek mentén a membránok általános biofizikai tulajdonságai befolyásolhatják ezeket a folyamatokat. A tanulmányban rövid áttekintést adtak olyan betegségekről, mint a cukorbetegség, az Alzheimer-kór és különböző daganatok, amelyekben a gyógyszerek CPP-k által közvetített célba juttatása ígéretes terápiás alternatíva. Feltevésük szerint ugyanakkor a membránlipid-összetételben bekövetkező, e rendellenességekhez eredendően társuló változások és a membránok tulajdonságainak következményes eltérései nagymértékben csökkenthetik a CPP-kargó komplexek terápiás hatékonyságát, ezért a gyógyszerek CPP-k által mediált célba juttatása fokozható lehet a membránlipid-terápiákkal való előnyös kombináció révén.

A szerzők tanulmányukat a Cells folyóiratban közölték (DOI: https://doi.org/10.3390/cells12131700).
Zákány Florina, Mándity M. István, Varga Zoltán, Panyi György, Nagy Péter, Kovács Tamás